stat4u Wioski w internecie - strony internetowe wiosek

Sondy

Jak oceniasz realizację projektu Pożyteczne Wakacje 2018?
 

Licznik odwiedzin

1192849
DziśDziś249
WczorajWczoraj545
W tym tygodniuW tym tygodniu794
W tym miesiącuW tym miesiącu7449
Wszystkie dniWszystkie dni1192849

Newsletter

Jeśli chcesz dostawać informację o nowościach na maila zapisz się do newslletera.
Reklama
Reklama
Reklama

Grafika - losowo

Mapa

Reklama

Terminarz

marzec 2019
N P W Ś C Pt S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
Reklama
Reklama

Znajomi ze szkoly...

Reklama
Reklama

Komunikacja lokalna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
CZASY WIELKICH PRZEMIAN, PRZEŁOM XVIII i XIX WIEKU Część II

CZASY  WIELKICH  PRZEMIAN,  PRZEŁOM  XVIII  i  XIX  WIEKU Część II

Fragment mapy Księstwa Warszawskiego z roku 1810 wykonana przez F.B.Engelhardta (mapa w posiadaniu autora).

WIELKA  WOJNA  1812r.

W roku 1811 na skutek zarządzonej przez Napoleona blokady kontynentalnej, następuje zastój w wywozie produktów rolnych przez Gdańsk, sprzedano jedynie drewno. W dolinie dolnej Narwi działa firma przewozowa HYDROPIS z Kujaw, organizuje swoje placówki, bindugi w Orzechowie, Kikołach i w Czarnowie. Przybywa pracowników zatrudnianych do transportu wodnego flisaków, oryli, szyprów, mieszkają w barakach przez siebie wykonanych.

Drewno pozyskiwane z wycinki przyległych do Narwi lasów jest także wykorzystywane do budowy Twierdzy  Modlin . Latem 1811 roku rozpoczęto według nowego planu, na wielką skalę rozbudowę twierdzy, pracuje przy tym tysiące żołnierzy i chłopów z okolicznych powiatów. Warunki pracy i życia okropne. Noclegi w szopach naprędce skleconych, na ziemi rozmokłej, źle, biednie odżywiani przy tym wielogodzinna, wytężona praca. Choroby dziesiątkują robotników i żołnierzy. Podatki na wojsko wyczerpują budżet zubożałego społeczeństwa polskiego, potrzeby armii rosną wraz z jej liczbą.

Nastrój w społeczeństwie jest bardzo dobry, zbliża się druga wojna o Polskę.

Przed wojną w 1812r., wyprawą Napoleona na Moskwę organizowano podstawowy, główny rejon koncentracji wojsk Księstwa Warszawskiego w trójkącie twierdz Modlin, Serock, Praga. W tym strategicznym trójkącie, pod osłoną garnizonów zorganizowano bazę zaopatrzenia, oraz przygotowano wojsko do wymarszu.

Koncentracja Wielkiej Armii w 1812 r.

Orzechowo znajdowało się w połowie północnego boku tego trójkąta, drogą Modlin-Serock  przemieszczały się kolumny wojska oraz pojazdy z zaopatrzeniem i sprzętem wojskowym. W maju 1812 roku wyruszyły na wschód, na front pułki 17 dywizji z Modlina, oraz 16 dywizji z Serocka, skierowane na prawe skrzydło wojsk napoleońskich. W zimie roku 1813 wracały z przegranej wojny z Rosją szczątki, resztki wyczerpanych wojsk, częściowo do twierdzy Modlin która ma być broniona. Wojska rosyjskie przychodzą z północy i od 5 lutego rozpoczyna się oblężenie twierdzy, które będzie trwało do 1 grudnia. W czasie dziesięciu miesięcy oblężenia zginęło lub zmarło 1914 żołnierzy. Niektóre ofiary tej wojny: inwalidzi, niesprawni, chorzy znaleźli w społeczności Orzechowa pomoc i wsparcie.

W roku 1813 nawiedziła nasze ziemie wielka letnia powódź, nisko położone tereny przy lewym brzegu Narwi, wieś Sikory, Kęmpa Kikolska i inne miejscowości parafii Gura zostały niemal całkowicie zalane. Mieszkańcy wsi z wysokiego brzegu pomagali poszkodowanym przeżyć ten trudny czas, kwaterowali ludzi, przechowali sprzęt i inwentarz żywy. Kilkoro dzieci z zalanych wsi zostało wtedy ochrzczonych w kościele w Pomiechowie. Jedynym środkiem transportu na terenach zalanych były łodzie.

ORZECHOWO W  1816 Roku. KALENDARIUM

Rok 1816 był rokiem spokoju i pracy. W 1815r. na Kongresie Wiedeńskim zostało utworzone Królestwo Polskie, połączone z Rosją unią personalną, posiadało własne wojsko i konstytucję z nadania cara Aleksandra I. Nasze opisywane ziemie znalazły się w granicach Królestwa, twierdza Modlin i okoliczne fortyfikacje niszczały zaniedbywane.

W Orzechowie zamieszkiwało około czterdzieści rodzin, często młodych na dorobku, ocenia się  że liczba mieszkańców nie przekraczała 200, podobnie jak obecnie. W 1826 roku mieszkało w Orzechowie 211 mieszkańców [wg. Spisu z 1827r].

Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Cywilnym Napoleona władze prowadziły rejestry urodzonych, zmarłych oraz wstępujących w związek małżeński.  Władze kościelne prowadziły skromniejsze zapisy w niezrozumiałym dla zainteresowanych języku łacińskim. W poniżej przedstawionym kalendarium korzystano z obu opracowań.

 1. 6 stycznia zmarł  Świątek ....... lat 44 wyrobnik, krawiec łatany, żona Józefa i troje dzieci
 2. 14 stycznia zm. Rozalia Rebecka panna lat 16 ,, w służbie zostająca,’’          ojciec Jakub Rebecki rolnik.
 3. 21 stycznia zawarli akt małżeństwa: Michał Dey kawaler lat 47 syn Jana i Krystyny Dejów, obojgu już zmarłych oraz Anna Dorota z pierwszego małżeństwa Lentz wdowa, z Fryderyka i Anny Wrogów obojga zmarłych małżonków zrodzona córka lat 32 licząca, w Orzechowie tutejszej Parafii także zamieszkała.

Strony stawiające się żądają abyśmy do ułożonego pomiędzy nimi Małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzi wyszły pierwsza dnia trzydziestego pierwszego grudnia roku zeszłego, druga siódmego stycznia roku bieżącego, każda w niedzielę o godzinie dwunastej w południe, na Drzwiach Domu Gminnego przez Nas Urzędnika podpisane, były przybite. Gdy przeciw takowemu małżeństwu żadne tamowanie nie zaszło, po przeczytaniu wyżej upomnianych Papierów, Działu Szóstego Kodeksu Cywilnego w Tytule o Małżeństwie, zapytaliśmy przyszłego Małżonka i przyszłej Małżonki, czy chcą być połączeni węzłem małżeńskim, no a gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało iż taka jest Ich wola, w Imieniu Prawa ogłosiliśmy, iż Michał Dej kawaler i Anna Dorota Lentz wdowa są ze sobą połączeni Związkiem Małżeńskim, czego akt spisaliśmy w przytomności świadków....[wymieniono czterech świadków]

I takowy Akt przez Nas podpisany został. Strony zaś stawiające  i świadkowie pisać nie umieją.

Mateusz Brudziński Proboszcz Pomiechowski

[ Urzędnik Stany Cywilnego ]

 1. 31 stycznia zm. Marianna Jeziak, wdowa lat ok. 50 [Łukasza Jeziaka żona]
 2. 7 lutego zm. Michał Składanek lat 15, syn Marcina Składanka sołtysa oraz Jagnieszki Miętkówny.
 3. 18 lutego zm. Walenty Składanek lat 5, syn Antoniego Składanka i Marianny [oboje nie żyli]
 4. 20 lutego zm. Fabian Warski wyrobnik lat ok. 50, mąż Małgorzaty Kuchcianki [dwie córki ]
 5. 6 kwietnia urodziła się córka Franciszka, ojciec Ignacy Wróbel zagrodnik z Orzechowa lat 45, matka Małgorzata Dombrowska  lat 23.
 6. 11 kwietnia zm. Szymon.... w domu Jana Zawadzkiego gontarza gdzie pracował, lat ok.45. Nazwiska oraz stanu niewiadomego.
 7. 6 czerwca ur. się syn Antoni, ojciec Mateusz Bińkowski rolnik osiadły w Orzechowie lat 47, matka Marianna Kawęcka lat 27.
 8. 29 czerwca ur. się córka Małgorzata, ojciec Szymon Składanek rolnik osiadły w Orzechowie lat 72, matka Anna Jęntowszczanka lat 33.
 9. 21 lipca ur. się syn Daniel, Jakub, ojciec Marcin Beyza rolnik osiadły w Orzechowie lat 40, matka Krystyna Hawelten lat 38.
 10. 22 lipca ur. się córka Krystyna, ojciec Szczepan Kasiak wyrobnik z Orzechowa lat 36, matka Rozalia Kasiak lat 28.
 11. 6 sierpnia ur. się córka Klara, Marianna, ojciec Biernacki Wincenty rolnik osiadły z Orzechowa lat 33, matka Apolonia Jakubiak lat 24.
 12. 28 września ur. się córka Marianna, ojciec Jan Jazewski rolnik osiadły w Orzechowie lat 25, matka Ewa Siwkówna lat 23.
 13. 3 października ur. się córka Joanna, Marianna, ojciec Karol, Fryderyk Mareński, Leśniczy Borów Królewskich Obwodu Orzechowskiego lat 39, matka Karolina, Marja Disterwale lat 30.
 14. 4 pazdziernika ur. się córka Marianna, ojciec Michał Edward ? [Howard] wyrobnik z Orzechowa lat 48, matka Krystyna Treyberówna lat 30.
 15. 20 października zawarli akt małżeństwa Fryderyk Wilhelm Muzalff kawaler, wyrobnik z Orzechowa lat 22 syn Jana i Maryanny z Lovisendorf oraz Anna Hunke panna przy rodzicach żyjąca w Orzechowie zamieszkała lat 16, córka Adama i Marcjanny.
 16. 15 listopada ur.się córka Cecylia, Elżbieta, ojciec Jakub Zniewski ubogi lat 70, matka Marianna Bąbolewska lat38.
 17. 7 grudnia ur. się córka Łucja, ojciec Walenty Rębecki rolnik osiadły w Orzechowie lat 50, matka Józefa Kuchcianka lat 30.

We wsi w ciągu roku urodziło się jedenaścioro dzieci, w tym dziewięć dziewczynek, zmarło siedmiu mieszkańców oraz zawarto dwa związki małżeńskie.

Akt urodzenia Krystyny Kasiak spisany w Księdze Parafialnej w języku łacińskim.

Cywilny akt urodzenia Krystyny Kasiak spisany zgodnie z Kodeksem Cywilnym Napoleona.

Opracował:

Kazimierz Andrzej Trejber

CZASY WIELKICH PRZEMIAN, PRZEŁOM XVIII i XIX WIEKU Część II
 

you are here: Start Sołectwa Stare Orzechowo Historia Starego Orzechowa CZASY WIELKICH PRZEMIAN, PRZEŁOM XVIII i XIX WIEKU Część II