stat4u Wioski w internecie - strony internetowe wiosek

Sondy

Jak oceniasz realizację projektu Pożyteczne Wakacje 2018?
 

Licznik odwiedzin

1109157
DziśDziś533
WczorajWczoraj631
W tym tygodniuW tym tygodniu2971
W tym miesiącuW tym miesiącu7747
Wszystkie dniWszystkie dni1109157

Newsletter

Jeśli chcesz dostawać informację o nowościach na maila zapisz się do newslletera.
Reklama
Reklama
Reklama

Grafika - losowo

Mapa

Reklama

Terminarz

wrzesień 2018
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
Reklama
Reklama

Znajomi ze szkoly...

Reklama
Reklama

Komunikacja lokalna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Historia Kikół

KIKOŁY,  SKĄD TA NAZWA?

 

Kikoły, Kikoly nie ma jednoznacznego stanowiska odnośnie pochodzenia tej nazwy. Etymologia, nauka zajmująca się badaniem wyrazów i ich pierwotnych znaczeń, nazwę te tłumaczy w wieloraki sposób.

W nazewnictwie polskim występuje wiele nazw podobnych np. Kikopie, Kikott, Kikuty, Kików, Kikowo, Kikity, Kikojty, Kiki, Kikorze oraz Kikół.

Ta ostatnia nazwa jest warta rozpatrzenia, ponieważ łączy ją z Kikołami nazwisko Kikolski .

W nazwach tych tkwi ten sam rdzeń co w słowie kikut, „pień po ściętej jodle lub świerku jeszcze żyjący..” Co się tyczy charakteru znaczeniowego omawianej nazwy, to może on być topograficzny, bądź to rodowy..”[Karol Zierhoffer; Nazwy miejscowe na płn. Mazowszu ‘’]    Na ziemiach polskich istnieje, istniało cztery miejscowości o nazwie Kikoły lub Kikół:

-Kikół [ Kikoł] wieś gminna ziemi kujawskiej pow. Lipnowski, leży nad jeziorem kikolskim, ma długą historię, była wymieniona już w 1236r. jako gród książęcy.

-Kikoły, Kikoła wieś wymieniana w XIX wieku, powiat ostrowski, gmina

i parafia Długosiodło na płn. Mazowszu. Wymieniano tu także w spisie wsi i osad Jabłoń Kikoły. Były to małe osady, w XX wieku nazwa ta znikła.

-Kikoły osada w gminie Tolkmicko pow. Elbląski, nad Zalewem Wiślanym, wymieniana już w XIV wieku. Był tu także folwark Kikoły, obecnie administracyjna część miasta Tolkmicko.

-Kikoły, bliska nam wieś w gm. Pomiechówek leżąca na prawym, wysokim brzegu Narwi istniejąca już w XIV wieku.

Stanisław Rospond w  „Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL” podaje:  Kikoł należałoby uważać za nazwę kulturową oznaczającą pewne wyrębisko leśne. Kika, prasłowiańska kyka, kikieć, kikut oznacza; ucięty pień, wykarczowany pniak ‘’

A może te dawne Kikoły, to nazwa rodowa od przezwiska Kikoł lub Kikol?

Herbarz Polski. Wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach. Autor Adam Boniecki. Tom V:

Jan z Kikoła poparł Krzyżaków. Król Władysław Jagiełło skonfiskował mu ziemię. Występują jeszcze Jakób Kikół, Otto Kikol, a nawet nazwiska z gmin żydowskich Narwa Dawid Kikół , Abram Kikół, Obrzynek Icek Kikół i wielu innych.

A jak było u nas nad Narwią ?

Osadnictwo rozpoczęło się na łagodnym słonecznym stoku ze spadkiem w kierunku południowym, poprzecinanym czterema erozyjnymi bocznymi parowami. Osady powstawały na terenie nad zalewowym  blisko krawędzi skarpy. Parowy ułatwiały dojście do rzeki, co stwarzało dobre warunki do uprawy roślin, a szczególnie hodowli. Przybyłe z zachodu, w pierwszych wiekach naszej ery plemiona, znalazły tu wśród obszarów leśnych, polany z lepszymi glebami, które przystosowały do upraw.

W okresie rzymskim, wyżej opisywanym, w rejonie Pruszkowa, Brwinowa i na północ od Warszawy rozwinęła się produkcja hutnicza. Produkcja żelaza wpływała na gospodarkę regionu, rozwijały się tu różne rzemiosła, produkowano narzędzia, w tym do wycinki lasów. Narzędzia z żelaza służyły do wycinania drzew, powstawało wyrębisko leśne zwane kikoł [ucięte pnie, wykarczowane pniaki]. Szereg wyrębisk usytuowanych wzdłuż Narwi nazwano Kikoły, liczba mnoga od kikoł. Nazwa ta używana była już w czternastym wieku, staje się obowiązująca w historycznym rozwoju wsi, w dokumentach z 1424 r. nazwana de Kykoly,  a  w dokumentach z 1576 r. - Kykoly.

 

Kazimierz Andrzej Trejber


Historia Kikół
 

you are here: Start Sołectwa Stare Orzechowo Historia Starego Orzechowa Historia Kikół