stat4u Wioski w internecie - strony internetowe wiosek

Sondy

Jak oceniasz realizację projektu Pożyteczne Wakacje 2018?
 

Licznik odwiedzin

1094470
DziśDziś136
WczorajWczoraj1557
W tym tygodniuW tym tygodniu1693
W tym miesiącuW tym miesiącu28192
Wszystkie dniWszystkie dni1094470

Newsletter

Jeśli chcesz dostawać informację o nowościach na maila zapisz się do newslletera.
Reklama
Reklama
Reklama

Grafika - losowo

Mapa

Reklama

Terminarz

sierpień 2018
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
Reklama
Reklama

Znajomi ze szkoly...

Reklama
Reklama

Komunikacja lokalna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pierwsze wzmianki o...

PIERWSZE NAJSTARSZE PISANE WIADOMOŚCI


Plemiona osiadłe na terenach polskich wymienione zostały po raz pierwszy

w  IX wieku przez  „Geografa Bawarskiego”. Plemion tych było ok. dziesięciu, nie wymieniono plemienia Polan.

Dwa wieki później Polanie mieli już organizację państwową na dużych obszarach.

Polska pojawia się w zapiskach kronikarskich po raz pierwszy w 963 roku.

A kiedy były wymienione po raz pierwszy niektóre miejscowości położone w dolinie dolnej Narwi i dolnej Wkry ?

 

Czarnowo, Kosewo, Pomiechowo [przeprawy Nawkrze] –1065 rok

Wiele grodów i wsi naszego Mazowsza zostało wymienione po raz pierwszy w dokumencie zwanym Falsyfikatem Mogielińskim z roku 1065, w którym wystawca król Bolesław Szczodry [ Śmiały] uposaża opactwo benedyktyńskie w Mogilnie na Kujawach wyszczególnionymi dobrami. Przedstawiamy oryginalny tekst uposażenia, ważny szczególnie dla w/w wsi, oraz Serocka, Nasielska, Zakroczymia i innych miast i wsi. Jest to zwykle pierwsza wzmianka w historii o tej miejscowości.

„W imię świętej i niepodzielnej Trójcy amen. Niech prawda dostrzeże to świadectwo, cały kościół pobożności, że ja Bolesław za przykładem wiernych postępujący, gdy przejdę [próg śmierci] zasługując na przyjęcie w przybytkach sprawiedliwych, nadaję ze wszystkiego co do mnie należy ,kościołowi mogileńskiemu

Świętego Jana Ewangelisty przeprawy na Wiśle od Kamienia [Kamiona] aż do morza, przeprawy Nawkrze [ na Wkrze], w Wiźmie i w Makowie oraz z całego Mazowsza dziewiąte targowe, dziewiąty denar, dziewiątego wieprza, dziewiątego żrebca i dziewiątą rybę; niech będzie władzą Boga wszechmogącego powstrzymywany, ten, który by to unieważniał. I te są nazwy grodów : Grodzisk, Zakroczym, Serock z połową cła na Bugu, Rypin, Steklin, Sierpc, Nowy Raciąż, Osielsk, Szreńsk , Ciechanów, Słupsk, Grzebsk, Nasielsk, Wyszogród, Płock, Dobrzyń, Włocławek, Przypust, Słońsk. Te zatem nazwy wsi oznaczamy, które nadajemy z wszelką wolnością i prawem kościołowi rzeczonemu świętego Jana Chrzciciela w Mogilnie :Czerwińsk, Czarnowo*, Bolino, Wrzeszcz, Kosewo**, Kromnów, Gołębie...”

* Czarnowo k. Pomiechowa, nad Narwią.

**Kosewo k. Pomiechowa

Powyższy zapis o uposażeniu opactwa benedyktynów w Mogilnie, jest także znakomitym wykazem grodów Mazowsza z połowy jedenastego wieku, od dawna zasiedlonym. Opactwo otrzymało na Mazowszu dziewięciny z dochodów grodowych. Dochody opactwu przynosiły także przewozy rzeczne, w tym przejście na dolnej Wkrze, gdzie później rozwinie się Pomichów.

 

Orzechowo Stare-1152 rok

Orzechowo położone na wysokiej skarpie dolnej Narwi, chronione od wschodu szerokim wąwozem, jarem, który przed wiekami był jeziorem, przy ważnym średniowiecznym szlaku handlu tranzytowego z Rusi, było bardzo wcześnie przedmiotem zainteresowania książąt mazowieckich. Orzechowo zostało wymienione już przed 850 laty, w najstarszym dokumencie opactwa sieciechowskiego z 1152 roku. Możnowładca Piotr Piotrkowic darował Orzechowo opactwu, dokument darowizny [Kodeks dyplomatyczny Katedry Krakowskiej św. Wacława, wydał F. Piekosiński cz.I nr. 34 str. 42 ] Siedziba opactwa w okolicy Dęblina, przy przeprawie na Wiśle, była zbytnio oddalona od nowego nadania. Książęta mazowieccy Kazimierz i Ziemowit odebrali Orzechowo zakonnikom ok.1240 roku. Zainteresowanie Orzechowem w  późnym średniowieczu wynikało z jego korzystnego położenia i sprzyjających warunków do rozwoju rolnictwa, szczególnie hodowli.

 

Kikoły [Kykoly] – 1386 rok

Dokument z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie z 20 X 1386 rok [w języku łacińskim] w którym sąd ziemski zakroczymski rozsądza spór pomiędzy Maciejem, opatem klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku a braćmi, Paszkiem i Wącosławem o granice wsi Kikoły, nad Narwią, na korzyść opata. Właściciele wsi nie mają jeszcze nazwiska .Prawdopodobnie utraciły wtedy Kikoły na korzyść Czarnowa, pas ziemi nazywanej obecnie Rowy Kikolskie nad Narwią aż do lasu, gdzie teren nazywany jest na starych mapach Podkikoły. Zakon z Czerwińska był wtedy bogaty i wpłowy. W XVI wieku opactwo było w posiadaniu 63 wsi. W sporze z opatem Paszko i Wącosław byli bez szans.

Dokument wyżej wymieniony jest w posiadaniu autora, będzie przetłumaczony i upubliczniony.

 

Wólka Kikolska [Vola Kikolska] –1474 rok

Vola, wieś prawdopodobnie w dawnym powiecie zakroczymskim to pierwotna nazwa Wólki;  de Vola  1474  MZH nr. 439  [Mazowieckie  Zapiski  Herbowe z XV i XVI wieku. Adam Wolff  Kraków  1937r.]

Na mapie; Mazowsze w drugiej połowie  XVI wieku zaznaczono  Wola Kikolska, wieś była usytuowana bliżej obecnego Psucina- Biłki, na łagodnym wzniesieniu terenu.

Była to jedna własność, jeden mały majątek.

 

Pomiechówek [ Pomiechowko ]- 1803 rok

Pomiechowko położone w zakolu Wkry po jej zachodniej stronie, zaznaczone zostało na pruskiej mapie wydanej w Berlinie w 1802/1803 roku. Na początku dziewiętnastego wieku były tu tylko dwa siedliska. Pierwszy zapis w księgach gminy jest z roku 1809. Dotyczy urodzenia dziewczynki w dn. 30 września w domu sławnego Jana Bernetta, młynarza, Matka dziecka Dorota Melin lat 26 ; zostająca w służbie; u młynarza była mężatką, ale męża i ojca dziecka nie ujawniono. Urodzenie dziecka zgłosiła w urzędzie akuszerka Ewa K........, nadano mu imię Maryanna. Jan Berentt i Dorota Melin byli ewangelikami. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym Księstwa Warszawskiego akt podpisał proboszcz Stanisław Długołęcki i Urzędnik Stanu Cywilnego Gminy Pomiechowskiej [pełniący obowiazki]

 

Nowe Orzechowo[ Orzechowo Kolonia] – 1822 rok

Kolonia Orzechowo zaznaczona została na mapie Kwaterm. Wojska Polskiego z lat 1828-1830. Nie była to jednak zwarta zabudowa wiejska, raczej osada gdzie osiedlały się rodziny biedne oraz stare. Pierwszym dzieckiem urodzonym w Koloni Orzechowo w dn.23 grudnia 1831r., w domu pod numerem szóstym była Wiktoryja Godzelewska [Gągolewska ],ojciec Tomasz Godzelewski lat 45, matka Katarzyna Smolińska lat 24. Chrzest dziecka odbył się 26 grudnia, akt nr.84 .

Podpisał Jan Moczulski Komendant Pomiechowski.

Zmiana nazwy wsi na Nowe Orzechowo następowała sukcesywnie w dwudziestym wieku.

 

Wójtostwo. Zapiecki

Obie wsie powstały w drugiej połowie XIX wieku na obszarze wykarczowanego lasu. Pierwsza osada usytuowana w środku, nazwana Budy Orzechowskie  zaznaczona została na mapach z 1843 roku, była bazą do akcji karczowania lasu. Karczunek trwał jeszcze w początku XX wieku, wyznaczono i wykonano drogi leśne do transportu drewna. Mapa rosyjska z 1913 r .przedstawia Kolonię Nowiny [obecne Wójtostwo] z czterema siedliskami oraz drugą Kolonię Nowiny [obecne Zapiecki] z trzema siedliskami. Polskie nazwy nadano po ustąpieniu administracji w 1915 roku.

 

W bieżącym roku obchodzimy ważną rocznicę, 950 lat od powstania Falsyfikatu Mogielińskiego.

 

Kazimierz Andrzej Trejber


Pierwsze wzmianki o...
 

you are here: Start Sołectwa Stare Orzechowo Historia Starego Orzechowa Pierwsze wzmianki o...